«Бібліотека – територія ідей»
Режим роботи: 10:00 - 18:00; вт - вихідний
Адреса: м. Дружківка, вул. Енгельса, 112, 84206
Комунальний заклад
"Дружківська міська центральна
бібліотека ім. Лесі Українки"

- ЧИТАЙ ТУТ!

Практичні поради щодо економії електроенергії

З кожним роком виробництво палива та енергії все дорожче обходиться людині, при цьому люди починають чітко усвідомлювати, що безглузде марнотратство енергії та, зокрема, електроенергії або невміле користування енергетичними пристроями не тільки нераціонально, але й б'є по кишені, та чим далі, тим сильніше .

Кожній родині цілком під силу практично наполовину скоротити споживання електроенергії в побуті без істотного збитку для комфорту людини, якщо засвоїти ряд корисних правил та систематично їх виконувати.

Про ці поради потрібно пам’ятати кожен день. Вони не складні та не вимагають багато часу для їх виконання, але якщо не забувати їх дотримуватися, то можна значно скоротити споживання електроенергії в Вашому домі та зменшити витрати на її оплату.

Найпростіший та ефективний спосіб економії електроенергії — не забувати завжди вимикати за собою світло там, де воно не потрібно: йдучи з дому, не залишати марно працюючими електроприлади та освітлення, не допускати тривалого освітлення порожніх приміщень. А їдучі на довгий час (наприклад, у відпустку) рекомендуємо знеструмити (витягнути вилки з розеток) всі прилади які споживають електричний струм. Цей захід не тільки гарантує вам, що який–небудь прилад буде марно витрачати електроенергію, припустимо, в режимі «очікування», а й забезпечить пожежну безпеку в будинку під час вашої відсутності.

Тримайте в чистоті лампи і плафони. Бруд та пил, що накопичується на них, може знизити ефективність освітлювального приладу на 10–30%. Особливо часто забруднюються світильники та лампи на кухнях з газовими плитами.

Ваші вікна повинні бути чистими. Брудні вікна «крадуть» природне світло, що потрапляє до вас в оселю. І тоді доводиться включати штучне освітлення та витрачати при цьому електричну енергію. Брудні або запилені вікна можуть знижувати природну освітленість в приміщенні до 30%.

Намагайтеся забезпечувати більш низький рівень загального освітлення, коли ви використовуєте місцеве освітлення. Тобто коли ваше робоче місце інтенсивно висвітлюється іншим світильником, припустимо, настільною лампою або торшером.

Не заважайте проникненню природного світла в приміщення: не закривайте його без необхідності штори днем, не ставте на підвіконня великі рослини, стежте за чистотою вікон.

Подивіться, де у вашому будинку можна замінити просту лампу розжарювання на компактну світлодіодну лампу. Пам’ятайте, лампу потрібно підібрати так, щоб вона підходила до світильника: мала той же цоколь, що і лампа розжарювання, вміщалася в світильник за своїм розміром. Найбільш ефективна заміна ламп розжарювання на енергозберігаючі компактні світлодіодні лампи в тих місцях, де світло горить постійно, а включається / вимикається рідко. Заміна ламп розжарювання на сучасні енергозберігаючі лампи в середньому може знизити споживання електроенергії в квартирі в 2 рази.

Щодо порад використання побутової техніки, без якої ми вже не уявляємо свого повсякденного життя, то вони будуть наступні.

Аудіовідеотехніка. Йдучи з дому надовго (або лягаючи спати на ніч), вимикайте не тільки світло, а й електроприлади, що знаходяться в режимі «очікування»: телевізор, музичний центр, DVD–програвач, ноутбук, комп’ютер, wi–fi роутер, різноманітні зарядні пристрої — це дозволить знизити споживання електроенергії. Намагайтеся не ставити побутову техніку близько до приладів, що виділяють тепло (наприклад, радіатор опалення), не рекомендується також встановлювати їх в ніші, присувати занадто близько до стіни та накривати чимось при роботі. Ці прилади не люблять теплі місця в будинку, тому що вони самі виділяють тепло. Надлишок тепла завжди шкідливий для будь–якого приладу. Встановлюйте телевізор в рівномірно освітленому місці, це дозволяє встановлювати регулювання яскравості та контрасту на більш низький рівень. Це відноситься також і до моніторів комп’ютера. Цей захід дозволяє зберегти до 5% електроенергії.

Комп’ютерна техніка. Все що випускаються на сьогоднішній день комп’ютери підтримують режим енергозбереження. При правильному налаштуванні цього режиму можна досягти до 50% економії електроенергії. При цьому спочатку монітор автоматично переходить в режим очікування, якщо протягом декількох хвилин на ньому не проводилася робота. Цей режим набагато економніше повного робочого режиму роботи. А ще через деякий час, якщо робота так і не поновлювалася, в режим очікування переходить і комп’ютер. Це ще більш економний режим.

Мобільні пристрої. Не залишайте зарядний пристрій для мобільного телефону, фотоапарата, плеєра, ноутбука та тощо включеним в розетку, коли там не заряджається електроприлад. Зарядний пристрій при цьому все одно споживає електричну енергію, але використовує його не на зарядку, а на нагрів. Коли зарядний пристрій підключено до розетки постійно до 95% енергії використовується даремно.

Пилосос. Для ефективної роботи пилососа має велике значення своєчасна заміна або очищення пилозбірника. Не забувайте також міняти або чистити фільтри очищення повітря. Забиті пилом пилозбірник та фільтри ускладнюють роботу пилососа, зменшують тягу повітря та збільшують енергоспоживання пилососа до 40%.

Електроплита. При виборі посуду для приготування їжі, яка не відповідає розмірам конфорки електроплити, втрачається 5–10% енергії. Для економії електроенергії при використанні електроплит застосовуйте посуд з нескривленими дном, яке дорівнює або трохи більше діаметра конфорки. При приготуванні їжі закривайте каструлю кришкою. Швидке випаровування води подовжує час готування на 20–30% та, відповідно, на стільки ж збільшується витрата електроенергії на приготування. Після закипання їжі перемикайтеся на низькотемпературний режим готування. Адже якщо вода вже закипіла, то вона вище     100°С не нагріється, а буде випаровуватися. Блюдо скоріше не приготується, а електроенергії на його приготування буде витрачено більше.

Електрочайник. Важливо своєчасно видаляти з електрочайника накип. Накип утворюється в результаті багаторазового нагрівання та кип’ятіння води і має малу теплопровідність, тому вода в посуді з накипом нагрівається повільно, а електроенергії витрачається більше.

Пральна машина. Головна умова раціональної експлуатації пральних машин — не перевищувати норми максимального завантаження білизни. Слід уникати неповного завантаження пральної машини: перевитрата електроенергії в цьому випадку може скласти 10–15%. Рекомендується кожен раз сортувати білизну перед пранням, та в разі слабкої або середнього ступеня забруднення відмовитися від попереднього прання. При неправильної програмі прання перевитрата електроенергії сягають до 30%.

Холодильник, морозильна камера. Холодильник ставте в прохолодне місце, ні в якому разі не поруч з плитою. Якщо температура в кімнаті, де стоїть холодильник, досягає 30ºC, то споживання ним електроенергії подвоюється. Не кладіть теплі продукти в холодильник, дайте охолонути їм до кімнатної температури. Своєчасно розморожуйте морозильну камеру при утворенні в ній льоду. Товстий шар льоду погіршує охолодження заморожених продуктів та збільшує споживання електроенергії.

Кондиціонер. Робота кондиціонера повинно здійснюватися при закритих вікнах та дверях. Інакше кондиціонер буде охолоджувати вулицю або інші приміщення, а там де необхідна прохолода буде жарко. При цьому електроенергія витрачається на роботу кондиціонера буде витрачатися даремно.

Опалювальні прилади. Не застосовуйте електроопалювальні прилади в будинку, якщо в тому немає гострої необхідності. Краще проведіть цілеспрямовану роботу по утепленню вікон та дверей. Радіатори опалення будуть ефективно обігрівати приміщення, якщо за ними встановити тепловідбиваючі екрани та не закривати їх щільними шторами.

Корисні електротехнічні пристрої. Допомагають економити електрику світлорегулятори (диммери). Ці пристрої ставляться замість звичайного вимикача і регулюють яскравість світла ламп. Коли Ви читаєте, обідаєте, відпочиваєте або розважаєтесь, рівень освітлення повинен відповідати кожному з цих занять. Наприклад, якщо Ви дивитеся телевізор і Вам не потрібно яскраве освітлення в кімнаті, то поверніть рукоятку світлорегулятора та «пригасить» світло. Існують також безшумні диммери, з можливістю управління з декількох точок або дистанційно за допомогою пульта. Зверніть увагу, що вбудований режим плавного включення та виключення виключає шкідливий вплив на очі раптової і яскравим спалахом сету. Ще одна перевага диммеров полягає в тому, що вони продовжують термін служби ламп, проте деякі енергозберігаючі лампи не призначені для роботи в світильниках з світлорегулятором. За допомогою імпульсних реле здійснюється управління освітленням з декількох місць. Безумовно, дуже зручно, увійшовши в квартиру, включати світло на шляху свого проходження: в коридорі, кухні, вітальні. А ще Вам не доведеться оббігати все приміщення, щоб вимкнути світло, досить натиснути кнопку біля ліжка, і світло у всій квартирі згасне.

 

Заощаджуємо воду 

Закривати воду, якщо не користуєтеся водою тут і зараз. Немає нічого складного в тому, щоб закрити кран під час гоління, чищення зубів, зняття шкірки з овочів та фруктів. Якщо простіше не думати про це — варто встановити електронний змішувач. Тоді вода буде литися тільки тоді, коли хтось підносити руки або посуд.

Економніше користуватися змішувачем у вигляді ручки, ніж стандартними двома кранами. Включати та вимикати кран одним рухом, а не крутити крани кожен раз, марно витрачаючи воду та час.

Необхідно стежити за станом сантехніки та вчасно ремонтувати її. З крана, який протікає, щомісяця виливаються сотні та тисячі літрів води. Це дорівнює кільком ванн.

Якщо в будинку центральне водопостачання, то варто встановити лічильники на воду, як гарячу, так і холодну. Інакше людина буде платити з власної кишені за кожен прорив на трасі або за сусіда, яка не відремонтував свій кран.

Приймати душ економніше, ніж ванну. Через насадки, які розпилюють воду, витратиться в кілька разів менше води.

Для економії води під час миття посуду слід встановити подвійну раковину. Тоді можна мити посуд в одній частині, а полоскати в інший.

Не рекомендується розморожувати продукти: м’ясо або рибу під струменем. Це не тільки даремне витрачання води, але і знищення корисних речовин в продукті.

Слід використовувати побутові прилади, які економлять працю, час та ресурси. Наприклад, автоматичні пральні машини, посудомийні машини тощо.

Необхідно перекривати вентиль для води, якщо приміщення залишають на кілька днів.

 

Заощаджуємо тепло і газ

 

Тепловий лічильник в квартирі, підключеної до центрального опалення, дає можливість відстежити скільки тепла ви отримали і платити тільки за це число.

Термостатичний вентиль на радіатор дозволить контролювати температуру в будинку, квартирі або окремій кімнаті.

Розмір опалювального приладу повинен відповідати розміру приміщення, що опалюється і його слід вимикати, якщо нікого немає в будинку.

Опалювальні прилади та радіатори будуть більш ефективними, якщо їх не затуляти меблями, важкими шторами, одягом або декоративними панелями.

Система «тепла підлога» — спосіб підвести тепло саме туди, де воно найбільше потрібно. Наприклад, під робочий стіл або на ділянку підлоги, де ходять мешканці.

Перед початком кожного опалювального сезону слід перевіряти систему. Варто усунути повітряні пробки, відремонтувати місця можливого протікання, звертаючи особливу увагу на місця з’єднань частин системи. Це дозволить уникнути проривів під час експлуатації системи в холодний період.

Газову колонку або бойлер, які відпрацювали 15-20 років, варто замінити, оскільки з часом ці пристрої втрачають ефективність.

Велика частина тепла з будинку втрачається трьома шляхами: через двері та вікна, через дах та через зовнішні стіни. Відповідно, їх слід утеплювати. Найбільш доступний варіант, котрий може вибрати кожен — утеплити вікна поролоновими смужками, підтягнути дверні петлі і додатково оббити самі двері, задути монтажною піною місця виходу та входу труб з дому.

Вікна з подвійним або потрійним склінням в кілька разів зменшують втрати тепла.

Необхідно підвищити теплоізоляцію вхідних дверей, звертаючи увагу на низ, верх і бічні стики між дверима і стіною.

Щільні штори допомагають утримувати тепло в будинку, але заважають надходженню тепла з радіаторів.

Товстий килим знижує тепловтрати, які йдуть через підлогу.

Модернізація системи вентиляції, а саме рекуперація тепла — це реальний спосіб економії.

 

Зменшення втрат тепла шляхом утеплення

 

Утеплення огороджувальних конструкцій. Огороджувальні конструкції — це стіни, фундаменти, стелі, горища, підвали тощо. Використовуйте для їх утеплення такі матеріали, як пінополістирол, пінополістирол екструзії, мінераловатні плити, базальтові плити, енергозберігаючі фарби. Непоганий варіант — спеціальні кількашарові системи утеплення.

Утеплення конструкцій, які відкриваються. Це вікна, кватирки, двері, балкони. Встановлюйте двокамерні склопакети в вікна і на балконах. Коли будете замінювати вхідні двері, підганяйте їх за розміром та утепляйте всі стики. Старі двері можна використовувати як додаткові (подвійні двері), якщо це конструктивно можливо.

Установка індивідуальних (модульних) теплових пунктів з регулюванням кількості теплоносія, який подається. Після якісних утеплювачів робіт може виявитися, що вам просто не потрібна така кількість тепла, яке постачає централізована мережа. І тому ви знову будете випускати тепло назовні, але тепер не через протяги, а через відкриті вікна. Цю проблему допоможе вирішити встановлювати термостатичний клапан на радіатор, який дозволить контролювати температуру в будинку, квартирі або окремій кімнаті.

 

 

Календар

Календар свят України. Граматика української мови

ОГОЛОШЕННЯ

 

  

 

 

Погода в Дружківці

Курс валют

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Останні новини і події


© 2018 Все права защищены. Политика конфиденциальности