«Бібліотека – територія ідей»
Режим роботи: 10:00 - 18:00; вт - вихідний
Адреса: м. Дружківка, вул. Енгельса, 112, 84206
Комунальний заклад
"Дружківська міська центральна
бібліотека ім. Лесі Українки"

В світі прийнято рахувати, підсумовувати досягнення своєї діяльності наприкінці року. Мовляв, ми з вами, любі друзі, інтенсивно працювали не зважаючи на всі проблеми, досягли бажаних результатів (чи не досягли). В бібліотекарській праці – к цьому правилу є ще одне – проміжні підсумки підводять восени, на професійне свято - Всеукраїнський день бібліотек, який все прогресивне людство святкує 30 вересня.

Отож, ми від традиції відступати не будемо тому, що нам є що розповісти читачам та мешканцям міста.

По-перше, все наше і ваше життя треба розділити на 3 епохи – цивілізація до карантину, під час карантину та після карантину.

Почнемо з того, що завдяки зусиллям колективу, підтримці меценатів, позиції керівництва міста, відділу культури – бібліотеки, бібліотечну систему вдалося зберегти у самі тяжкі часи «реформування» 90-тих, коли один за одним рушилися, грабувалися могутні підприємства, скорочувалася соціальна, культурна сфера… Бібліотеки міста – вижили, витримали все та ще трохи зверху… Мало того, змогли напрацювати нову стратегію роботи з читачами, мешканцями міста з врахуванням новітніх тенденцій розвитку українського суспільства. 

 

Почалося все з участі в грантовому проекті американської амбасади на облаштування точки вільного доступу до Інтернету. Потім була допомога дипломатів з поповненням літературного фонду, співпраця з багатьма діячами української культури, громадськими об’єднаннями, установами, а головне - були ідеї як нам організувати бібліотечне діло так, щоб в стінах бібліотек не було, образно кажучи, місця павутинню…

Бібліотекарі Дружківки запровадили ідею створення на базі міських бібліотек клубів та гуртків за інтересами. Хто відчуває необхідність вдосконалити німецьку, англійську, французьку – до нас; хто прагне звичайного спілкування – будь ласка, до нас; бажаєш підтягнути сідниці, оздоровитися – до нас; є тяга покращити навички роботи з комп’ютером – в бібліотеці допоможуть; полюбляєш комп’ютерні, настільні ігри – заходь;  чекаєш романтики – є у нас  літературно-поетичні та побутово-психологічні  об’єднання де можна і про творчість Миколи Миколайовича Бортника (Макса Барских), і про нерозділене кохання поспілкуватися…. Навіть маленький гурток театралів є. На його рахунку вже декілька новорічних казкових постанов…   Є клуби й для тих хто пам’ятає як гарно було колись, коли були молодими (трава – зеленіше, дерева вище, дівчата краще) – для ветеранів… Працівники бібліотек в цих клубах, гуртках, школах виконують роль кураторів, модераторів процесу та граючих тренерів. Але тільки спочатку – бо потім, коли люди увійшли в смак, ідеї як урізноманітнити своє дозвілля посипалися мов горіх. Взагалі, на базі всієї бібліотечної системи міста (поки що це 7 бібліотек) було створено 47 клубів, 6 гуртків та школа комп’ютерної грамотності, яка працює в чотирьох бібліотеках міста. Вони об’єднали навколо себе близько 860 мешканців від «чомучної» малечі до сивих всезнаючих ветеранів… 

На особливому місці роботи стали клуби з розвитку дитини, бо вони саме дороге, цінне наше багатство. Всі батьки мріють щоб їхня дитина виросла розумною, розвинутою людиною, щоб успішно конкурувати по життю. А закладається це з самого раннього дитинства. Нам дуже приємно констатувати, що наші бібліотекарі в цій сфері напрацювали унікальний досвід та методологію роботи з дітлахами.

Мовні клуби – це також унікальний досвід, бо заняття ведуть кваліфіковані спеціалісти. Ведуть на цілком професійному рівні – чому свідчать успіхи наших курсантів в школах, при здачі ЗНО, екзаменах при амбасадах (німці практикують для виїжджаючих на постійне проживання) та туристичних мандрівках по Європі (підходили потім, дякували, мов, не без труднощів, але розуміли їхню англійську, німецьку або французьку говірку -тараторку).

Задовольнили бібліотекарі потребу дружківчан і в навчанні рідної української мови, патріотичному вихованні молоді, вивченню історії, багатовікових культурних традицій нашого народу. Багато було вкладено також і в розвиток культури міста – проводилися пам’ятні читання до святкових дат українських письменників, видатних постатей, історичних подій,  проходили зустрічі з діячами культури, видатними земляками, виставки мистецької творчості…, в напрямку розвитку громадянського виховання – організовували семінари, конференції, круглі столи.

 

 

Все це, нагадуємо, крім головної бібліотечної діяльності – роботи читальних залів,  абонементів, прийому та видачі книжок, періодичних видань… Можна казати, що нудьгувати нашим бібліотекарям не приходилося – тільки встигай повертатися. Як наслідок – в стінах дружківських бібліотек завжди муркотіло активне насичене життя – в «авдиторіях» (це така нова  мова, погодьтеся, звучить дикувато, якось не по-українськи) змінювали одна іншу клубні групи, в залах – галереї міняли виставки і навпаки, книжкові фонди поповнювалися новою цікавою літературою, завдяки допомозі меценатів  приростала бібліотека новим обладнанням, а завдяки сучасному підходу до бібліотечної роботи - збільшенням відвідувачів. Наприклад, за підсумками минулого 2019 року – заклади ЦБС відвідало понад 137 тисяч мешканців нашого міста та навколишніх селищ – дехто по декілька разів, а дехто ходив до нас як додому – майже кожен день «на компі» погратися.

2020 рік у цьому плані був ще більш багатообіцяючий – вийшли на системний рівень  клубна робота, стрімко розвивалися напрямки роботи з питань громадянського виховання, роботі з молоддю. Встигли провести декілька цікавих заходів, один новорічний різдвяний  капусник. До слова, багатьом причасним добре запам’яталася зустріч з нашим відомим земляком, керівником компанії «Імперія води» - Ігорем Великим, арт-галерея молодого талановитого митця Данили Туркіна, яскрава серія заходів до Різдва Христова, дня народження Лесі Українки, Всеволода Нестайка, дня святого Валентина, шалена зустріч Масляної, відпадна «піжамна» вечірка в Купринці… Тільки набрали швидкість, як грянув карантин та всі, пов’язані з ним, обмеження.

Час вимушеного неробства дружківські бібліотекари використали для тотального навчання. Майже всі наші колежанки, використовуючи нагоду, позаписувалися на дистанційні курси підвищення кваліфікації. Так би мовити, випробували на собі всі недоліки та переваги дистанційної освіти. Враження – суперечливі. З одного боку – дуже гарно, що вона є – можна сидячи вдома за запашною кавою та печивом вчитися чомусь корисному, з другої – зрозуміло чому батьки та педагоги налаштовані проти повсюдного впровадження дистанційної освіти у школах – якість освіти страждає.

Як би там не було, життя у той час дійсно підштовхнуло до більш інтенсивного освоєння інтернет-технологій, онлайн-спілкування. Проводилися онлайн-конференції, відео-чати, інтернет-семінари як між колегами (в тому числі і на міжнародному рівні) в напрямку подальшого розвитку бібліотечної справи, так і з читачами. Йшло активне обговорення нових креативних ідей, робочих планів на тактичну та стратегічну перспективу.

Немає лиха без добра - приємне почуття, яке винесли  бібліотекарі з карантинного сидіння - що місту, його мешканцям ми потрібні – бо було стільки дзвінків з купою питань: «Коли, ви відкриєтеся, ми скучили…, катастрофа, нема що читати…, як можна записати дитину до клубу розвитку…, що там з іноземними мовами, будуть чи ні…?»

Тому, коли в серпні умови карантину нарешті послабшали, наші дівчата вже знали що треба робити – працювати як можна швидше, щоб уникнути черг, які спонтанно формувалися в перші тижні роботи бібліотечної системи…

З вересня відновили свою роботу наші клуби. Потроху, повільно, але входять в системне русло з врахуванням умов противірусної безпеки – маски, дезінфектори, соціальна дистанція. Поки дозволяють погодні умови частина зайнять (клуби здоров’я) будуть проходити на свіжому повітрі. Будемо робити все необхідне, щоб як можна більше наших клубників мали можливість повернутися до повноцінного клубного життя… Наприклад, це стало чудово виходити у клуба «Рандеву» - нещодавно пройшла їхня зустріч. Не розгубилися дівчата з клубу «Жіноче коло», а швидко організували онлайн-нараду з осіннього консервування на зиму (будемо куштувати на новорічні свята, якщо не поскупляться). З міста в інтенсивну розминку стартували дівчата зі «Спорт-Тайму», прокинулися «мудрі совенятки» з «розвивайками» та успішно за солодощами пройшли перші заняття в мовних групах…  Розклад читайте на нашому сайті: https://house-book.com.ua/

Галина Бобишева - півстоліття на службі української культури

Підводячи підсумки роботи бібліотечної системи за три квартали 2020 року, можна сказати, що пройшли цю непросту дистанцію бібліотекарі Дружківки гідно. Це стало можливо тому, що наші колежанки вміють працювати однією командою, підтримуючи один одного у важку хвилину. Майже неможливо когось виділити, всі працювали з максимальною віддачою, але все ж таки хочемо назвати прізвища наших найкращих співробітників, чий трудовий внесок був у цьому році особливо помітний: Галина Бобишева – її бездоганний трудовий стаж в бібліотечній системі нараховує півстоліття (!); Галини Гамій – завдяки їй багато дружківчан стали на «ти» з комп’ютером (вона веде школу комп’ютерної грамотності), а як «Лесиному» діловоду їй взагалі ціни немає; Олена Гацаєва –  її натхнення, талант та самовідданість робить дива в спілкуванні з дітьми, в організації заходів патріотичного, культурного, пізнавального, розважального напрямків; Галина Зуб - вона прийшла у бібліотечну сферу в 1984 році, у 2018 році очолила філію ім. Чехова та вивела її роботу на нову висоту; завідувачка методичним відділом Світлана Сафронова – завдяки їй було реалізовано цілу низку грантових проєктів розвитку бібліотек, цікавих зустрічей з відомими діячами української культури, втілено в життя проєкт безкоштовних курсів з української мови в бібліотеках міста…          

Питання яке зараз серйозно турбує бібліотекарів – що далі? Як буде розвиватися бібліотечна система в умовах ОТГ та карантинних обмежень... Але наші бібліотекарі не сумують, бо твердо знають, що для них  немає нерозв'язних проблем!

Всім 36 і 6! 

Василь Рамішвілі, бібліотекар КЗ ДМЦБ ім. Лесі Українки  

 

 

 

Календар

Календар свят України. Граматика української мови

ОГОЛОШЕННЯ

24 вересня об 11 годині Дружківський історико-художній музей запрошує на відкриття виставки народного мистецтва "Пам`ять на життя". Виставка діятиме з 24.09.2021 - 14.10.2021. Нагадуємо, що музей працює з 10-00 до 17-30, крім суботи та неділі. Вхід - безплатний. 

  

 

 

Погода в Дружківці

Курс валют

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Останні новини і події


© 2018 Все права защищены. Политика конфиденциальности